Kent Indoor Rowing Finals: 1 Gold and 3 Bronze Medals

On the 11th February, two boys’ teams and two girls’ teams from St Edmund’s Junior School took part in the Kent Indoor 2014_JS_Rowing1Rowing Finals at Medway Sports Park, Gillingham, racing against school teams from all over Kent.  Like all the other Finalists, our teams had qualified in regional heats back in January. In fact 25 schools (involving over 250 individuals) had attempted to qualify for the finals, with St Edmund’s being the only school to qualify all its teams.

In the regional heats our Year 8 boys were our strongest team, qualifying 3rd, while the Year 7 boys finished 5th, and the Year 8 girls and the Year 7 girls both finished 6th.  An impressive focus on preparation for the finals, however, enabled the Year 8 boys to come away with the Gold Medal, with Richard Burns being crowned County Champion in his age group. The Year 8 girls, Year 7 boys and Year 7 girls all won Bronze Medals.  All three teams had considerably upped their game and it was a magnificent achievement for all four of our teams to bring home a medal – a great team effort!

The Indoor Rowing Club at St Edmund’s Junior School has some 30 members and meets every week for an hour on Tuesday evenings to train under Mr Alastair McKean (Head of Geography and Bronze medallist in the LTA Coxed Fours at the Beijing Paralympics) and Mr Joe Phillips (parent). In the run-up to the County Finals, the four teams taking part trained on two evenings a week.

2014_JS_Rowing4

Year 8 Boys: Gold Medal

Richard Burns (County Champion)

Warren Limbu

Samik Magar

Ben Shepherd

 

2014_JS_Rowing8g

Year 8 Girls: Bronze Medal

Maggie Baxter

Isabelle Mousley

Tilly Phillips

D’Arcy Tatterton

2014_JS_Rowing 7g

 

Year 7 Girls: Bronze Medal

Rowan Bayly

Beth Ling

Isabelle Matharu

Lottie Smith

 

7 Boys: Bronze Medal2014_JS_RowingF7

Jed Hunt

Rojhuwon Limbu

Jude Ness

Tim Smith

Outstanding performances in the Finals were achieved in the Finals by Richard Burns, Tilly Phillips, Tim Smith and Beth Ling.

In addition, two pupils helped with qualification but were not selected for the finals: Bipen Paija Pun in Year 8 and Jacob Niffikeer-Robins in Year 7.

Congratulations to all!

2014_JS_Rowing5